Zima a snehová nádielka v našej obci

pondelok, 21 január 2019

Tak, pani zima sa zobudila a po pár rokoch skromných na sneh, porozdávala a vyprázdnila veľké prebytky v zásobe snehu v priebehu pár hodín a zavalila Slovensko aj s našimi Kraľovanmi snehom na pár zím dopredu.

Celú stredu od skorých ranných hodín sa sypal sneh s neuveriteľnou výdatnosťou po celučičký deň, večer to už bolo neúnosné vzhľadom na dopravu, priechodnosť ciest spolu s prístupovými cestami k domácim obydliam. Predpoveď meteorológov bola pre nastávajúce dni, len ďalšie očakávanie snehových zrážok. Večer, 09.01.2019 o 18.00 hod. bol nútený starosta obce vyhlásiť stav ohrozenia na zasadnutí krízového štábu. Do zápasu so stále pribúdajúcim, padajúcim snehom nastúpila ťažká technika za účasti členov dobrovoľného hasičského zboru obce, ako aj miestnych občanov. Vysoký stav napadaného snehu komplikoval dopravu v obci, hlavne v sprístupnení hlavnej cesty cez dedinu.

Odpratávanie snehu komplikovali odstavené zapadnuté autá, autobusy zapadávali v priestoroch pred železničnou stanicou. Dobrovoľníci pri odpratávaní snehu a sprístupnení hlavných komunikácií pracovali celú noc a nasledujúce dni. V ďalších dňoch pracovali na sprístupnení ostatných vedľajších ciest obce a rozširovali cestu, tak aby sa mohli obísť na komunikácii autá v oboch smeroch. No po veľkom snežení, nastal odmäk, sneh bol veľmi ťažký a padal zo všetkých striech, spôsoboval problémy obyvateľstvu v prístupe do domácností, dvorov, s odhrnutím snehu spred vlastných vstupov obydlí. Záľaha snehu, veľká fyzická náročnosť, technika účastná na odpratávaní snehu, organizácia prác preverila prácu novozvoleného vedenia obce a poukázala na veľkú ľudskú súdržnosť a spolupatričnosť v ťažkej situácii. Snehová kalamita, ktorá „skúšala“ ľudské sily a preverila technické vybavenie obce, verím, že v dobrom slova zmysle, naša obec v skúške obstála. Náročnosť súvisiacich prác dokumentuje aj fotografická doložka k tejto udalosti. Veľká vďaka a česť patrí všetkým zúčastneným, ktorí si odopreli vlastné pohodlie, voľný čas a pomáhali v prospech celej našej obce, k našej bezpečnosti, prejazdnosti v náročnej zimnej udalosti. Záchranné práce ukončené a mimoriadna situácia odvolaná 17.01.2019 o 14:00 hod.