Pltnícky deň 2015

nedeľa, 4 október 2015

S dedinou na sútoku dvoch riek je spojená dlhoročná pltnícka tradícia. Svedčí o tom aj erb s plťou a dvoma pltníkmi. Obecný úrad tradíciu oživil a spoločne s penziónom Rosnička organizuje Kraľovanský pltnícky deň. Tento rok sa v športovom areáli zišlo na siedmom ročníku približne šesťsto ľudí.

„Na námeli Váhu, kúsok od sútoku s Oravou, bývalo pltnisko,“ povedal starosta Miloš Had. „Tu sa drevo delilo a spájalo do väčších pltí, ktoré smerovali nielen do Žiliny, ale po Dunaji aj do Bratislavy, Budapešti, Viedne.“

Počas tohtoročných osláv plť, ktorá preplávala od tunela popod most, pristála pri športovom areáli. Potom prišiel na rad kultúrny program. Vystúpila v ňom domáca folklórna skupina Kraľovačan a hostia z Oravy, Turca a Kysúc. Zaspieval aj Jiři Zmožek. Predviedli sa policajti aj záchranári. Deti potešila možnosť povoziť sa na koňoch. Všetkých potešil aj guľáš a pivo zadarmo.

Čítajte viac: http://orava.sme.sk/c/7958698/kralovanci-boli-vychyreni-pltnici-poznali-ich-aj-v-pesti.html#ixzz3nceekrR8